Ogonki polskich liter

Jak zapewnie wszyscy wiedzą, w Polsce pisze się używając kilku liter nieobecnych w alfabetach Europy Zachodniej. Przy próbie przystosowywania komputerów do polskiego języka powstało wiele różnych standardów definiujących miejsca tabeli kodowej, w których należy umieścić owe litery. Praktycznie każdy sytem miał to zrealizowane inaczej. Było to przyczyną pojawienia się wielu siwych włosów na głowach webmasterów, próbujących pisać na swoich stronach WWW po polsku a nie "polskawemu", i równocześnie zapewnić możliwość poprawnego ich odczytywania użytkownikom (z których każdy używał innego systemu kodowania). Zazwyczaj sprawę załatwiano pisząc programik konwertujący w locie zawartość strony na ten standard, z którego korzystał użytkownik.

Ostatnio problem doczekał się wreszcie rozwiązania. Producenci programów-przeglądarek uświadomili sobie, że już od ładnych kilku lat istnieje oficjalny standard internetowy opisujący sposób kodowania znaków dla krajów Europy Wschodniej, a zwie się on ISO-8859-2. Przeglądarka otrzymuje stronę z polskimi znakami zakodowanymi w tym standardzie, a następnie sama ją przetwarza do tego sposobu zapisu ogonków, który obowiązuje na komputerze użytkownika. Tak więc obecnie wszystkie strony na tym serwerze są zapisane według standardu ISO-8859-2. Jeśli twój program nie potrafi ich poprawnie wyświetlić, spraw sobie jego nowszą wersję.

O ile nie korzystasz z Microsoft Windows, tylko z jakiegoś innego systemu (np. Unixa z X Window), to mimo posiadania aktualnej wersji swojej ulubionej przeglądarki możesz nie zobaczyć poprawnych ogonków. Sprawdź wtedy, czy na twoim systemie są zainstalowane fonty z zestawami znaków dla Europy Wschodniej - jeśli ich brak, to oczywiście nie można wyświelić na ekranie "a z ogonkiem".

Żeby się dowiedzieć wszystkiego, a nawet jeszcze więcej o dostosowywaniu różnych systemów komputerowych do pracy z polskimi fontami odwiedź Polską Stronę Ogonkową.


[English version] [wersja polska]